Rozšírené vyhľadávanie Rozšírené vyhľadávanie
21
search star_border

Andrzej STRUMILŁO Kniha Litovského veľkokniežatstva k európskym tradíciám spoločenstva. Spoločná publikácia vedcov a spisovateľov z Bieloruska, Litvy a Poľska

Oznámenia počas živej aukcie
notifications_off Budík: Nie
textsms SMS: Žiaden
add Vaša poznámka 
Andrzej STRUMILŁO ed.
Kniha Litovského veľkokniežatstva k európskym tradíciám spoločenstva. Spoločná publikácia vedcov a spisovateľov z Bieloruska, Litvy a Poľska

Sejny 2008
Pohraničie
551 s.,
o. tvrdá väzba pozlátená na prednej strane a chrbte
okraje karty pozlátené
s. db odreniny a ošúchanie vrchnej strany obálky interiér veľmi pekný
Za cca: 30,5x30 cm

Knihu vydala Nadácia pohraničia. Pôvodcami myšlienky Knihy Litovského veľkokniežatstva boli Czesław Miłosz, Tomas Venclova a Andrzej Strumiłło. A čo sa nachádza vo vnútri? Články stredoeurópskych autorov. Preložené do štyroch jazykov: poľštiny, bieloruštiny, litovčiny a angličtiny. Všetko váži takmer päť kilogramov.
Úvod ku knihe napísal Andrzej Strumiłło, maliar a fotograf, ktorý žije v Maćkowej Rude, malej dedinke v Suwalskom regióne. V úvode píše: "Geografické srdce Európy sa podľa jedných nachádza pod vilniuskou obcou Joneikiszki, podľa druhých pod Giedrojom a podľa tretích v blízkosti podlaskej obce Suchovola. Po stáročia sa tu stretávali rôzne svety. Západný, latinsko-európsky, a východný, byzantsko-ázijský, severný - baltský a južný - slovanský. Táto oblasť kondenzovala a vyžarovala energiu a myšlienky."
Vďaka tomuto stretu svetov sú dejiny v tomto regióne sveta polyfónne. Dozvedáme sa o rôznych verziách udalostí v závislosti od toho, kto a kedy o nich hovorí. Svedčí o tom aj "Kniha Litovského veľkokniežatstva". Existujú historické analýzy fenoménu WKL, ktoré napísali poľskí, litovskí a bieloruskí historici. Táto práca je však nezvyčajná. Spája všetky tieto hlasy do jednej polyfónnej harmónie, z ktorej sa dozvedáme o rozdieloch v pohľade na Litovské veľkokniežatstvo.
"Kniha Litovského veľkokniežatstva" však ukazuje, že históriu si nemožno privlastniť. Dielo pôsobí dojmom, že v ňom chýba cenzor - je to priestor, kde má každý autor právo vyjadriť svoj pohľad na minulosť a súčasnosť strednej Európy. Ako je známe, najzaujímavejšie sú diela, v ktorých nie je vidieť zásah cenzora...
História sa tu neukazuje ako monolit. "Občania siah", ako píšu o autoroch pôvodcovia publikácie, sú svedectvom živej tradície, vyrastajúcej zo spoločenstva dejín, ale aj odlišností jednotlivých častí Litovského veľkovojvodstva. Dedičstvo Litovského veľkokniežatstva je spoločným výdobytkom viacerých národov a jeho prisvojenie si Poliakmi, Litovcami či Bielorusmi je nemožné. Na každom kroku je totiž vidieť multikulturalizmus, ktorý tvoril pozadie veľkých spoločenských a politických úspechov WKL. Z dejín kniežatstva nie je možné urobiť dejiny jedného národa.
Téma Litovského veľkokniežatstva je vzhľadom na premeny súčasnej Európy čoraz aktuálnejšia. Aký je tento svet, v ktorom hranice majú čoraz menší význam? Aká je identita obyvateľov strednej Európy, ktorí žijú čoraz viac v globálnom svete a čoraz menej v tom lokálnom? "Kniha Litovského veľkovojvodstva" nám pripomína, že myšlienka spoločnej Európy nie je nová. Táto idea ako trvalý spoločensko-politický konštrukt formovala mentalitu obyvateľov Poľska, Litvy a Bieloruska po stáročia. História sa tu stáva dôvodom na zamyslenie sa nad našou identitou. Aj o svete, ktorý sa mení a stále zostáva vo vzťahu k oživujúcej sa tradícii.
Kniha obsahuje publikácie historikov, eseje a bohatý ikonografický materiál. Článkom predchádzajú historické rytiny starostlivo nájdené v poľských, litovských a bieloruských múzeách a archívoch. Nechýbajú ani mapy znázorňujúce územné zmeny v rámci Litovského veľkokniežatstva (a neskôr aj Poľsko-litovského spoločenstva).
Väčšina článkov je historických, týkajú sa vzniku, trvania a zániku Litovského veľkokniežatstva. Historici, umelci a spoločenskí aktivisti píšu o vlastenectve, vzniku národných hnutí a spoločenskom a politickom živote WKL. Nejde však o historickú knihu. Je to dielo, ktoré sa otvára súčasnosti, v ktorom je priestor pre históriu i reflexiu súčasnej doby.
Medzi autormi textov sú ľudia spojení s myšlienkou Litovského veľkokniežatstva: litovský básnik a prekladateľ Tomas Venclova, Dr. Bronius Makauskas (Inštitút orientalistiky strednej Európy), Dr. Oleg Latyszonek (Univerzita v Bialystoku), Prof. Aleksander Fiut (Jagelovská univerzita), Prof. Julisz Bardach (Varšavská univerzita) a Prof. Wladimir Arlou (Univerzita v Minsku). Sú tu aj texty bieloruského spisovateľa Sokrata Janowicza, Krzysztofa Czyżewského z Nadácie pohraničia a Czesława Miłosza, ktorý bol jedným z iniciátorov "Knihy Litovského veľkovojvodstva".
Autori píšu o témach, ktoré sú pre nich dôležité. Píšu o národnej identite, o pretrvávaní a úpadku myšlienky Litovského veľkokniežatstva. Texty na seba vzájomne pôsobia a často sa stávajú východiskom tvorivého konfliktu. Nepredstavujú jednotnú verziu histórie, ale skôr prezentujú koncepty, o ktorých možno diskutovať. Čitateľa tohto rozsiahleho diela k tomu vyzývame.
Litovské veľkokniežatstvo existovalo od 13. storočia až do rozdelenia Poľskej republiky. Zahŕňalo územia od Baltského po Čierne more (dnešná Litva, Poľsko, Bielorusko a veľká časť Ukrajiny, ako aj kúsky Lotyšska a Ruska). Úradným jazykom bola najprv stará ruština a potom poľština. Okrem Slovanov (Poliakov a Rusínov) v kniežatstve žili aj pobaltské národy (Litovci), Tatári a Karaimovia. Erbom Litovského veľkokniežatstva bola Pahonia (dodnes sa nachádza v litovskom erbe). Jeho hlavným mestom bol Vilnius. Občania Litovského veľkokniežatstva niekedy plynule hovorili piatimi jazykmi - jedným jazykom vybavovali úradné záležitosti, iným sa rozprávali so susedom a ďalším sa modlili v kostole alebo v pravoslávnom chráme.
Tradícia Litovského veľkokniežatstva je tradíciou zjednocovacích hnutí, ktoré si našli cestu v realite často zmietanej konfliktami medzi rôznymi národnostnými a sociálnymi skupinami.
Odkaz na dedičstvo Jagelovcov je dnes významným gestom. Ako píšu iniciátori "Knihy Litovského veľkokniežatstva", jej vznik je spojený s plnením "povinnosti voči našim predkom". Zdá sa však, že najdôležitejšie nie je to, že dielo predstavuje rôzne vízie dejín, ale že sa otvára súčasnosti. "Kniha Veľkého litovského kniežatstva" je polyfónia, ktorej autormi sú občania súčasnej strednej Európy. Polyfónia, z ktorej sa dozvedáme niečo o týchto občanoch, teda o sebe samých.
Idea Litovského veľkokniežatstva je ideou tolerancie a spolužitia ľudí, ktorí hovoria rôznymi jazykmi, vyznávajú rôzne náboženstvá a majú rôzne názory na svet. Je to aj idea dialógu, ktorý sa rodí z tvorivého chaosu kultúrnych hraníc - dialógu, ktorý sa rodí z úcty k inakosti. Do akej miery využíva dnešná zjednotená Európa túto veľkú myšlienku? Existuje popri populizme a konzumerizme priestor pre občiansky postoj plný tolerancie a porozumenia? Samozrejme, "Kniha Veľkého litovského kniežatstva" na to nedáva odpovede. Ale odpovede si môžeme poskytnúť sami po jej prečítaní. zdroj: Literatúra: https://polskiemuzy.pl/wielkie-ksiestwo-litewskie-czyli-dyskusja-o-wspolczesnosci/


Dražba
10th Charlatan Antiquarian Auction - Knihy - Ex libris - Pohľadnice - Fotografie
gavel
Dátum
09 December, 10:00 CET/Warsaw
date_range
Počiatočná cena
22 EUR
Ponuky
3
Aktuálna cena
26 EUR
Začatie live dražby
Licitovať už teraz
Prihláste sa, aby ste mohli licitovať

Chcete licitovať? Prihláste sa a zaregistrujte na dražbe.

Prihlásiť
PLN .00

Príjem ponúk: 09/12 10:00 CET/Warsaw
Začatie live dražby: , 09/12 10:00 CET/Warsaw

Bezodkladne zvýšte cenu tejto položky. Podajte ponuku, ak chcete licitovať položku na preddražbe. Upozornenie: Ponuku nesmiete vziať späť!

Pridať limit
Prihláste sa, aby ste mohli licitovať

Chcete licitovať? Prihláste sa a zaregistrujte na dražbe.

Prihlásiť
PLN .00

Po nastavení limitu bude položka počas dražby automaticky licitovaná vo Váš prospech do výšky nastaveného limitu. Limit je skrytou ponukou, jeho hodnota nie je známa ostatným používateľom a sa aktivuje len počas live licitácie podobne ako snajper na dražbách Allegro alebo eBay. Nastavené limity sa môžu upravovať do momentu začatia licitácie určitej položky.

Poslať správu prevadzkovateľovi dražby

Máte otázky ohľadom tejto položky alebo účasti na licitácii?

Zobrazení: 79 | Obľúbené: 5
Dražba

Antykwariat Szarlatan

10th Charlatan Antiquarian Auction - Knihy - Ex libris - Pohľadnice - Fotografie
Dátum
Sobota, 09 December, 10:00 CET/Warsaw
Priebeh licitácie

Budú licitované všetky položky

Dražobný poplatok
10.00%
OneBid neúčtuje dodatočné poplatky za dražbu.
Zvyšovanie ponuky
  1
  > 5
  100
  > 10
  200
  > 20
  500
  > 50
  1 000
  > 100
  2 000
  > 200
  5 000
  > 500
  10 000
  > 1 000
  100 000
  > 5 000
  200 000
  > 10 000
 
Všeobecné podmienky
O dražbe
FAQ
O predajcovi
Antykwariat Szarlatan
Kontakt
Antykwariat Szarlatan
room
Szczytnicka 51
50-382 Wrocław
phone
+48606675207
Zobraziť podobné
keyboard_arrow_up