Rozšírené vyhľadávanie Rozšírené vyhľadávanie
Tagy

Úžitkové umenie - Internetové dražby Online ponuky

Úžitkové umenie zahŕňa výrobu predmetov každodennej potreby, ktoré majú umelecké vlastnosti. Musia byť praktické, ale zároveň prekvapujúce svojou formou. Úžitkové umenie je pojem, ktorý zahŕňa ručne vyrobené predmety, ale aj predmety navrhnuté umelcom a vyrobené vo väčšom množstve. Úžitkové umenie zahŕňa okrem iného módu, keramiku, nábytok, či grafiku.

Triediť:
Zobraziť:
Cenový rozsah: 1 - refresh
Čakajte...
Ďalšia kategória
keyboard_arrow_right

Úžitkové umenie a móda

Už viete, čo je to úžitkové umenie. Okrem iného sa tento pojem spája s módou. Ktoré jej prvky možno zaradiť do kategórie úžitkového umenia? Úžitkové umenie musí byť funkčné a zároveň estetické. Oblečenie by teda malo byť také, ktoré sa naozaj nosí a zároveň nejakým spôsobom upúta pozornosť. Oblečenie, ktoré sa často prezentuje na prehliadkových mólach - hoci je jedinečné - nie je ideálnou súčasťou šatníka bežného človeka. K úžitkovému umeniu preto patria také odevy, ktoré zaručujú zaujímavý štýl a zároveň zostávajú funkčné. Jednou z vecí, ktoré sú pre úžitkové umenie dôležité, je vzor - môže sa stať rozlišovacím prvkom, a hoci zostáva na látke, neuberá odevu na praktickosti.

Výtvarné umenie a predmety pre domácnosť

Nábytok, svietidlá, textílie - aj to sú prvky úžitkového umenia. Slúžia človeku každý deň a zároveň ho prekvapujú svojou farbou alebo formou. Musia byť navrhnuté tak, aby efektná forma neubrala na pohodlí žiadneho predmetu. Vec má byť teda praktickým umeleckým dielom. Dizajnéri pri navrhovaní myslia na tieto dve otázky. Stojí za to poznať realizácie Philippa Starcka, ktorý spája dizajn a funkčnosť. Tento architekt a dizajnér funkčného dizajnu okrem iného vytvoril lis na citrusy Juicy Saif. Predmet vyzerá ako trojnohý pavúk. Výnimočne dlhé nohy, základňa objektu, sú rozchodom s typickým vzhľadom lisu. Zároveň si zachováva a plní svoju funkciu. Samozrejme, ide o jedno z mnohých funkčných umeleckých diel Philippa Starcka. Vynikajúcim dizajnom je stolička Louis Ghost - priehľadná, vyrobená z polykarbonátu, ľahká a pritom stabilná, ale predovšetkým mimoriadne dizajnová a stále funkčná.

Predmety úžitkového umenia nie sú len tie, ktoré vytvorili svetoznámi umelci, ale napríklad aj pomerne staré predmety, ktoré vynikajú zaujímavým dizajnom a funkčnosťou. K úžitkovému umeniu patria aj pokladničky, svietniky a dokonca aj hračky.

Úžitkové umenie a jeho ďalšie prvky

Keď už hovoríme o funkčnom umení, musíme spomenúť aj dizajn automobilového priemyslu. Vozidlá sú nepochybne funkčné a niektoré modely sa skutočne stali ikonickými. Tí, ktorí sa podieľajú na navrhovaní automobilov, už nie sú remeselníci, ale umelci.

Úžitkové umenie možno definovať aj ako priemyselný dizajn, tzn. výrobky vytvorené vo väčšom množstve. Môžu to byť fotoaparáty alebo aj talianske skútre Vespa, ktoré zrejme pozná každý. Masovo vyrábané predmety sú natoľko funkčné a zároveň tvarovo zaujímavé, že sa stávajú mimoriadne žiadanými.

Úžitkové umenie v Strednej Európe? Jeho predstaviteľom je Tomáš Rygalik. Podľa umelca by predmety mali byť predovšetkým užitočné. To však neznamená, že Rygalik úplne rezignuje na estetiku objektu. Zaujímavý efekt dosahuje okrem iného aj experimentovaním s materiálom. To je zrejmé z lampy Genotype, ktorú vytvoril a ktorá je osvieženou interpretáciou klasickej tienidlovej lampy. Tieto objekty sú vyrobené z corianu. Tento materiál je mimoriadne odolný, napríklad voči teplote. Ďalšou výhodou je, že sa dá zlepiť bez viditeľných spojov. Materiál je hladký a priehľadný, takže je ideálny na výrobu lampy. Rygalik navrhuje aj nábytok pre mnohé firmy na Slovensku - jeho návrhy sú inovatívne a samozrejme užitočné.

Úžitkové umenie na portáli OneBid

Na aukčnom portáli OneBid nájdete predmety úžitkového umenia. Okrem iného tu nájdete predmety do domácnosti. Používanie portálu je mimoriadne intuitívne. Môžete vyhľadávať diela konkrétnych umelcov, ktorých mená nájdete na samostatnom zozname. Odporúčame vám pridať si umelca do obľúbených, aby ste boli upozornení, keď sa jeho dielo objaví na niektorej dražbe. Pomocou nášho vyhľadávača môžete tiež nájsť diela s konkrétnou témou. Náš portál je zameraný na zberateľov rôznych predmetov - kníh, mincí, obrazov alebo grafiky. Vďaka širokej ponuke si môžete rozšíriť svoju jedinečnú zbierku. Obrazy a iné diela úžitkového umenia sú tiež investíciou - ich hodnota môže časom rásť. Používanie portálu vám nebude robiť žiadne ťažkosti - všetky tipy sme pre vás zhromaždili v špeciálnej záložke. Preskúmajte dostupné položky, pozrite si archív aukcií a zúčastnite sa aukcií, ktoré prinesú úžitkové umenie do vášho domova.

keyboard_arrow_up